Zamek w Giżycku

Adres:
Stanisława Moniuszki 1
Adres c.d.:
11-500 Giżycko
Telefon:
87 428 24 19
Fax:
Brak.
E-mail:
Brak
Strona www:
Brak

Lokalizacja na mapie

Opis

Krzyżacka warownia w Giżycku nad kanałem Łuczańskim powstała najprawdopodobniej w 1341 roku jako siedziba prokuratora krzyżackiego. Zamek składał się wówczas z budynku mieszkalnego oraz dziedzińca na planie prostokąta, który otoczony był murem i fosą. Nie wiadomo, czy pierwotna lokalizacja odpowiada dziesiejszemu umiejscowieniu pozostałości siedziby.

Za pierwsze zniszczenia zamku odpowiedzialni byli Litwini, którzy w roku 1366 spalili fortyfikację. Według źródeł, w 1400 roku istaniał już budynek w stylu gotyckim (w miejscu dzisiejszego zamku). W trakcie wojny trzynastoletniej w 1455 roku zamek został ponownie spalony. W XVI wieku obiekt stał się własnością zarządców świeckich. W 1614 roku przebudowano go na styl renesansowy jako dwór myśliwski. W XIX wieku zamek w Giżycku stanowił siedzibę oficerów Twierdzy Boyen.

W 1979 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, a w latach 2009-2011 przeprowadzono renowację budynku, w którym dzisiaj mieści się hotel.

Zamek w Giżycku stanowi niewątpliwie ciekawą atrakcję turystyczną na Mazurach. Mimo, że budynynek spełnia funkcję hotelu St. Bruno, to warto uwzględnić go w planie swojej wycieczki po warowniach mazurskich.

Informacje turystyczne

-hotel St. Bruno

-liczna sieć restauracji i wypożyczalni jachtów nad jeziorem Niegocin

-w pobliżu: Twierdza Boyen, Wieża Ciśnień, molo, plaża, most obrotowy, kościół ewangelicki, Sanktuarium św. Brunona i inne

Galeria zdjęć:

Zamek w Giżycku