Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej

Przez województwo warmińsko-mazurskie ma przebiegać najdłuższa w Polsce „rowerowa autostrada”. Ma ona połączyć aż 5 województw (lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 430 km), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km). Zaczynać się będzie w okolicach Elbląga, a kończyć się będzie w okolicach Kielc. Więcej szczegółów już wkrótce.

Mapa trasy

Źródło: http://provestigo.pl

Projekt zakłada stworzenie zupełnie nowych odcinków, zmodernizowanie obecnych tras rowerowych, jak i wykorzystanie dróg, na których odbywa się mały ruch. Ma ona biec przez atrakcyjne obszary, oddające unikalność Polski Wschodniej, jej niezwykłą przyrodę, a także w pobliżu ważnych punktów komunikacyjnych.

Przy wyborze przebiegu trasy brano pod uwagę różne czynniki, nie tylko turystyczne.  Dzięki licznym analizom udało się stworzyć optymalny szlak rowerowy, wynikający z założeń ekonomicznych, przyrodniczych, turystycznych, funkcjonalnych etc. Trzeba było wziąć pod uwagę wszystkie wymienione elementy, żeby stworzyć jak najbardziej użyteczną trasę, która będzie przynosiła korzyści turystom, jak i lokalnym przedsiębiorcom i mieszkańcom.

Niewątpliwie realizacja tak dużego projektu wpłynie pozytywnie na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej. Wzrośnie zapotrzebowanie na usługi noclegowe, gastronomiczne. Istniejące przedsiębiorstwa będą miały szansę rozwinąć swoje usługi. Napływ turystów zmobilizuje także innych do tworzenia nowych firm usług turystycznych.  Realizacja trasy rowerowej w tym regionie Polski będzie znaczącym punktem zwrotnym w rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, a także w popularyzacji walorów krajobrazowo-turystycznych.

Rozpoczęcie budowy i modernizowania tras przewidziano na drugą połowę 2014 roku.  Najprawdopodobniej w roku 2015 zostanie zrealizowany do końca cały projekt, co pozwoli rowerzystom przejechać całą Polskę Wschodnią w komfortowych warunkach.