Zamek w Kętrzynie

Adres:
pl. Zamkowy 1
Adres c.d.:
11-400 Kętrzyn
Telefon:
89 752 32 82
Fax:
Brak.
E-mail:
mwk@muzeum.ketrzyn.pl
Strona www:

Lokalizacja na mapie

Opis

We wczesnym etapie formowania się miasta krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę na wzgórzu, która miała zapewnić bezpieczeństwo i ochronę przed najazdami Litwinów. Niestety obiekt ten w XIV wieku był dwukrotnie atakowany i niszczony. Murowany zamek w Kętrzynie niedaleko starej strażnicy został wzniesiony najprawdopodobniej przed 1374 rokiem jako siedziba prokuratora krzyżackiego, tak wynika z wykazu inwentarzy zamków zakonnych.

W trakcie trwania wojny trzynastoletniej zamek został zdobyty przez mieszkańców Kętrzyna, którzy oddali fortyfikację w ręce wojskom polskim. W trakcie kilkuset lat obiekt był kilkakrtonie przebudowywany i przeznaczany do użytkowania różnym instytucjom państwowym, m. in. urzędowi finansowemu.

W latach 1964-1966 przeprowadzono renowację zamku dzięki staraniom Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Przebudowa zamku na styl gotycki przywróciła mu oryginalny charakter.

Zamek krzyżacki w Kętrzynie jest cennym zabytkiem w tej części Mazur. Dzięki funkcjonującemu wewnątrz zamku Muzeum Regionalnego i zbiorom w Bibliotece można nieco więcej dowiedzieć się o minionych latach i dziejach Ziemiii Warmii i Mazur.

Cennik i godziny otwarcia

Bilet normalny- 6 zł

Bilet ulgowy- 4 zł

Grupy powyżej 20 osób- 4 zł za osobę

Sezon turystyczny(czerwiec-wrzesień)

Poniedziałek-Piątek: 9.00-18.00

Sobota-Niedziela: 9.00-17.00

Poza sezonem( wrzesień-czerwiec)

Poniedziełk-Piątek: 9.00-15.00

Sobota-Niedziela: 9.00-16.00

Informacje turystyczne

- liczne restauracje, hotele, miejsca rekreacji

-w pobliżu: Sanktuarium w św. Lipce, Giżycko, Wilczy Szaniec i inne

Galeria zdjęć:

zamek w Kętrzynie