Szukaj
Reklama
mapa Europy - szybkie i proste wyznaczanie trasy przejazdu
Mata do jogi - praktykuj Ashtangę
Kostka brukowa Kalisz - urządź swój ogród
Polecane wpisy
Facebook
Pierwsza strażnica krzyżacka w Węgorzewie powstała około 1355 roku, na miejscu grodu ludności z plemienia Galindów. 10 lat później wojska litewskie na czele z księciem Kiejsnutem zniszczyli gródek. 33 lata później postanowiono zbudować murowany zamek w Kętrzynie, pierwotnie na użytek prokuratora zakonnego. Fortyfikacja została wzniesiona na planie pięcioboku. Wewnątrz dziedzińca znajdowała się wieża, odgrywająca rolę łącznika komunikacyjnego.
Zamek krzyżacki w Kętrzynie pełnił rolę siedziby urzędnika zakonnego do roku 1469, kiedy to przekazano go w ręce braci von Tettau. Po sekularyzacji Zakonu obiekt został własnością państwa polskiego. Rezydował w nim wówczas starosta książęcy. W 1656 roku fortyfikacja została ponownie zniszczona, tym razem przyczynili się do tego Tatarzy. Przy odbudowie warowni nie uwzględniono już wartości militarnych, przekształcając zamek na siedzibę barokową. W wieku XVIII w budynku znajdował się sąd miejski i ziemski, przez jakiś czas również więzienie. W XIX wieku zamek został po raz kolejny zdewastowany w wyniku pożaru. Po kolejnej odbudowie stracił już swoją pierwotną, historyczną formę, stając się budynkiem sądowym.
W 1945 roku Armia Czerwona spaliła wnętrze budynku. Szczęśliwie pożar nie objął XIV –wiecznych murów obronnych. Następna odbudowa założenia miała mejsce w latach 80. jako siedziba Rady Miejsckie i Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie niedostępny dla turystów zamek ma być przebudowany na hotel.
Informacje turystyczne
-w pobliżu: Późnogotycki kościół, Ratusz z XIX wieku, cerkiew prawosławna, jezioro Mamry i inne
-liczne restauracje i miejsca noclegowe