Zespół pałacowo-parkowy w Sorkwitach

Adres:
Zamkowa
Adres c.d.:
Sorkwity
Telefon:
(0-89) 742-81-89
Fax:
Brak.
E-mail:
recepcja@palacsorkwity.pl
Strona www:

Lokalizacja na mapie

Opis

Pałac w Sorkwitach stanowi nie tylko niezwykłą bazę noclegową na Mazurach, lecz także cenny zabytek historii tego regionu, co niewątpliwie ma swoje poparcie w architekturze i źródłach pisanych.

Według danych archeologicznych długo przed tym, jak powstał tu neogotycki pałac w XIX wieku na jego miescu w okresie średniowiecza krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę. Miejscowość Sorkwity jest położona na przesmyku jezior Gielądzkie i Lampackie, co w tamtym czasie miało wielkie znaczenie strategiczne, stąd decyzja o budowie warowni krzyżackiej, która miała chronić teren przed najazdami Litwinów.

W 1788 Jan Opelln-Bronikowski wzniósł pierwszy dwór w Sorkwitach. W latach 1850-1856 w jego miescu Juliusz Urlich von Mirchab zbudował pałac w stylu neogotyckim, który w tamtym czasie był stylem wiodącym w architekturze pruskich budowli. Wzniesiona konstrukcja była kilkupiętrowym budynkiem z czerwonej cegły, przypominającym formą zamek. Siedziba otoczona była parkiem z licznymi alejkami. W 1914 roku rezydencja została spalona. Zachowały się jedynie mury magistralne. Po śmierci von Mirbacha majątek przejął baron Bernard von Paleske, który zlecił odbudowę pałacu w latach 1922-1923 na wzór pierwotnej formy siedziby. Po II wojnie światowej pałac przeszedł w ręce PGR, który wykorzystał go na przedszkola, biura i mieszkania dla pracowników.

Od 1998 roku cały zespół parkowo-pałacowy przeszedł w ręce prywatne. Obecnie funkcjonuje tam hotel i restauracja. Hotel w Sorkwitach cieszy się dużym uznaniem wśród gości.

Informacje turystyczne

-kompleks został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych

-hotel, restauracja

-atrakcje rekreacyjne: jazda konna, spływy kajakowe Krutynią, ogniska, sporty i zabawy na wodzie i inne

-w pobliżu: zabytki Warmii i Mazur, ciekawe miejsca

Galeria: