Zespół pałacowo-parkowy w Sztynorcie

Adres:
Sztynort 10
Adres c.d.:
11-600 Węgorzewo
Telefon:
48 87 427 51 81
Fax:
Brak.
E-mail:
recepcja@tiga.com.pl
Strona www:

Lokalizacja na mapie

Historia

Zespół pałacowo-parkowy w Sztynorcie powstał w XVI wieku jako własność wielkiego rodu szlachty pruskiej von Lehndoorf. Pierwszymi właścicielami rezydencji byli dziedek, ojciec i syn- Fabian, Casper i Sebastian. Przez następne 7 pokoleń ziemie były przekazywane bezpośrednio z syna na ojca. Ostatnim dziedzicem majątku był Heinrich von Lehndoorf, który został stracony w roku 1944 za udział w spisku na życie Hitlera. W tym samym roku cały kompleks został zarekwirowany przez nazistów. Rok później majątek przejeli sowieci tworząc magazyny gromadzące zrabowane dobra z okolicznych posiadłości. W roku 1983 majątek został przejęty przez PGR, co nieststy doprowadziło budynki do ruiny. W latach 90. prywatne firmy miały w planach utworzenie wielkiego ośrodka żeglarsko-wypoczynkowego, jednak plan ten nie doszedł do skutku z powodu wielkiego ciężaru finansowego jakiego wymagał. W 2009 roku zabytek przejęła Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która ma w przyszłości zająć się gruntowną renowacją pałacu i towarzyszących mu zabudowań.

Opis

Zespół w Sztynorcie składa się z pałacu, zabudowań gospodarczych oraz parku o powierzchni 18 ha.  Pałac zbudowany na wzgórzu 11,5 m ponad poziom jeziora Sztynort był kilkakrotnie przebudowywany. Osateczny kształt uzyskał w latach 1860-80 po dobudowie dwóch skrzydeł i alkierzy w stylu neogotyckim. Parku założony założony  w układzie symetrycznym z alejami dębowymi, lipowymi i grabowymi jest ogrodem pałacowym i poprzez główną aleję łączy pałac z kanałem do jeziora Kisajny. Nastarasze okazy dębów i lip zostały posadzone prawdopodobnie około 1600 roku.  W parku znajdują się także herbaciarnia i kaplica gotycka.

Informacje turystyczne

Pałac w Sztynorcie ulokowany jest w centralnym punkcie na szkalu Wielkich Jezior Mazurskich. Od 1997 do 2009 właścicielem posiadłości była firma Tiga Yacht&Marina.

Obecnie znajduje się tam duży port jachtowy oraz największa wypożyczalnia jachtów w Polsce. Na cały kompleks składają się:

-nowoczesne keje, miejsca postojowe dla około 500 jachtów

-serwis

-największe flota czarterowa(92 wygodne jachty)

-restauracje( słynna „Zęza” , smażalnia ryb, grill), sklep spożywczy

-sanitariaty, pole namiotowe, parking strzeżony, stacja benzynowa dla jachtów

-amfiteatr, na którym odbywają się koncerty szantowe

Oprócz tego w Sztynorcie znajduje się nowoczesny i wygodny pensjonat wypoczynkowy.

Galeria